Zazen czyli Buddyjska medytacja Zen

Zazen z języka japońskiego oznacza „siedzieć w zen”. Jest to medytacja w pozycji siedzącej bez konkretnego celu czy zagadnienia, na którym się skupiamy.

Zazen jakie są istotne elementy medytacji

Medytację Zen praktykujemy w pozycji siedzącej. Duży nacisk kładziemy na poprawną wyprostowaną sylwetkę. Dzięki odpowiedniej sylwetce nasza medytacją będzie pełniejsza a odczucia intensywniejsze.

Zazen jest praktyką jednostkową, każdy medytuje samemu (nawet jeśli jest w grupie). Skupiamy się na poznawaniu własnych uczuć oraz poznawaniu własnego ciała, myśli i duszy.

W Indiach nazwano tę praktykę dhyana, co oznacza „medytację bez obiektu”. Nie skupiamy się na konkretnym obiekcie, rzeczy czy myśli.

Jak medytować w praktyce Zen?

Do medytacji Zazen warto przygotować sobie miejsce o powierzchni około 2 metrów kwadratowych. W tej technice medytacji siedzimy na poduszce lub innym wygodnym posłaniu. Nasze nogi krzyżujemy, tak by siad był wygodny i nie dochodziło do drętwienia naszych koniczyn.

Pozostawiamy otwarte oczy, spoglądamy lekko ku dołowi. Zmysły pozostają świadome miejsca gdzie przebywamy. Nasza sylwetka powinna być wyprostowana (nie garbimy się). Nasze plecy powinny być wyprostowane od miednicy, aż po kark.

Sam proces medytacji prowadzimy w oparciu o nasze odczucia i myśli. Nie da się jednoznacznie określić, czym jest zazen, ponieważ jest to doświadczenie intymne, głęboko osobiste, więc niepowtarzalne.

Praktyka skupienia na oddechu

W tej praktyce skupiamy się na naszym oddechu oraz na powietrzu, które przepływa przez nasze ciało. Możemy liczyć w głowie nasze wdechy i wydechy, postarać się zobaczyć jak oddychamy i jak nasz oddech na nas wpływa. Nie doszukujemy się tu żadnych konkretnych doznań.

Cała nasza uwaga powinna być skupiona na równomiernym oddychaniu. Jeżeli stracisz koncentrację i się rozproszysz, zaczynasz liczyć na nowo od 10.

Kiedy już przyjmiesz postawę medytacyjną, zacznij oddychać przez nos i skup się na całkowitym doświadczaniu oddechu, prostym odczuciu oddychania. Możesz ustabilizować swoją świadomość licząc oddech.

Ćwiczymy to, licząc każdy wdech i każdy wydech, zaczynając od jednego i licząc do dziesięciu.

Wdech i wydech w medytacji siedzącej

Wdech – pod koniec wdechu policz jeden. Zrób wydech – pod koniec wydechu policz do dwóch. Kontynuuj, aż dojdziesz do dziesięciu, potem wróć do pierwszego i zacznij od nowa.

Przez cały czas pozwól, aby twoja uwaga była głęboko w oddechu, a liczenie pomoże ci zachować świadomość. Kiedy twój umysł zaczyna błąkać się – pojawia się myśl i tracisz w niej swoją uwagę – wtedy wyraźnie zobacz lub zauważ tę myśl, a następnie pozwól jej odejść i zacznij odliczanie od nowa.

Innymi słowy, kiedy twoja uwaga oddala się od oddechu i przenosi się na myśl, wspomnienie itp., zauważ to i skieruj swoją uwagę z powrotem na oddech.

Pomaga to zauważyć, że twój umysł odpłynął. Za każdym razem, gdy wracasz do oddechu, rozwijasz ważny aspekt uważności. Jest to niezwykle ważne i stanowi podstawę wszelkiej medytacji i praktyki buddyjskiej. Nazywamy tę moc koncentracji joriki, czyli mocą duchową.

W procesie koncentracji na oddechu myśli, doznania i emocje, które się pojawiają, będą w większości prostymi, zwyczajnymi rzeczami. W tym samym czasie normalne jest, że pojawiają się myśli, które, kiedy pozwolisz im odejść, powracają do twojej świadomości.

Odpuszczasz coś raz za razem, ale to wciąż wraca. To pokazuje, że twoje puszczenie może potrwać trochę dłużej. Tutaj podkreślamy, że ważne jest, aby nie tłumić myśli i emocji ani nie wikłać się w nie.

Tak więc w przypadku czegoś, co jest trwałe, po prostu przenieś swoją uwagę z oddechu na ten obiekt i pozwól mu być w swojej świadomości bez angażowania się w narrację. Ponieważ nie lgniesz do tego, powinno to zniknąć w czasie, w którym to momencie możesz wznowić swoją świadomość oddechu.

Dla kogo jest medytacja Zazen?

Praktycznie dla każdego! Chcąc praktykować ten sposób medytacji, możesz to robić w domu jak i skorzystać z jednego z centrów Zen.

Praktykowanie jest proste, nie wymaga od nas specjalistycznego sprzętu. Praktykować możemy w domowym zaciszu lub w plenerze.

Na początek wystarczy 10 minut medytacji, wraz z budowaniem naszego doświadczenia, możemy medytację przedłużyć do 20 a nawet 30 minut jednorazowo. Ważne jest wracanie do samego procesu. Najlepiej jest ćwiczyć każdego dnia z zachowaniem powtarzalnej pory medytacji.

Jeśli chcesz jeszcze bardziej odskoczyć od swoich myśli i poczuć relaks warto pomyśleć o skorzystaniu z kadzidełek medytacyjnych oraz muzyki medytacyjnej (dźwięki natury). Muzyka ukoi nasze nerwy oraz pomoże w szybszym odprężeniu. Kadzidełka stosujemy do zmotywowania do pracy naszego węchu.

Warto ustawić nasze zapalone kadzidło w odległości 2-3 metrów od miejsca medytacji. Zapach powinien być subtelny i delikatny, by nie zaburzyć samego procesu medytacji.