Jak spędzić urlop i wakacje by wypocząć?

Ile razy zdarzyło, się Tobie wyjechać na urlop i wrócić jeszcze bardziej zmęczonym, niż przed samym wyjazdem. I zawsze po urlopie, potrzebujesz kolejny by odpocząć. Stosuj się do naszych wskazówek i ciesz się niezapomnianym odpoczynkiem.

By odpocząć na urlopie musimy zadbać o nasze zdrowie fizyczne ale przede wszystkim o zdrowie psychiczne. Nie ma odpoczynku, bez połączenia tych dwóch aspektów naszego ciała w jedno. Ale jak zadbać o odpoczynek, by nasz mózg zresetował się i zrelaksował przy czym nie zamęczając naszego ciała?

Dziś podzielimy się naszymi spostrzeżeniami i sposobami na idealny urlop. Czyli odpoczynek, który poprawi nasze samopoczucie i pozwoli odpocząć od codzienności.

Jak odpocząć psychicznie na wakacjach?

Zaczynamy od odpoczynku psychicznego, bez którego i nasze ciało nie wypocznie. Negatywne myślenie, zmęczenie czy znudzenie wpływają nie tylko negatywnie na psychikę ale również na aspekt fizyczny.

Nasze myśli i uczucia wpływają również na nasze ciało. Negatywne myśli dnia codziennego nie pozwalają na odpoczynek fizyczny. A zmęczone ciało, jeszcze bardziej męczy psychikę. I zamykamy koło zmęczenia, które napędza się bezwiednie.

Odwiedź nowe miejsce, spróbuj nowych rzeczy

Jak wyjazd, to w nowe nieznane miejsce. Musisz się pozbyć codzienności i monotonii, a nie ma nic lepszego jak nowe przygody, jak niespodzianka ciekawego wyjazdu. Oczywiście, nie musisz od razu jechać w najbardziej oddalone zakątki świata. Chodzi o zmianę naszych przyzwyczajeń, jeśli co roku urlop spędzasz w Zakopanym, może w tym roku odpuść sobie góry i wybierz inny kierunek.

Nowe miejsce, nowi znajomi i dużo niespodzianek. Gdy wszystko co nas otacza jest nowe, to nasz umysł również musi „ogarnąć”, wszystko co nowe. Jednocześnie przestaje funkcjonować w automatycznym trybie codzienności, zmuszamy go natomiast do przystosowania się do „nieznanego”.

W ten sposób odsuwamy na drugi plan, nasze problemy i codzienne myśli oraz automatycznie odpoczywamy. Łatwe prawda? Nie skupiaj się na tym co znasz, skup się na czymś nowym. Może to być zwiedzanie ciekawych miejsc, robienie czegoś czego jeszcze nie robiliśmy.

Musimy napisać, aby przestać się martwić i zatracić się w bieżącej chwili, na urlopie. Oczywiście nie jest to takie proste. Nie da się wyłączyć myślenia, powracania do problemów. Ale chodź na moment postaraj się zapomnieć o pracy, mieszkaniu i o tym co Ciebie trapi.

Wyciszenie i strefa ciszy

Znajdź Swoją strefę ciszy, miejsce gdzie możesz odpocząć i zadbaj o właściwe wyciszenie. Może to być kawałek pustej plaży, może gdzieś w lesie a może w spokojnej części naszego hotelu.

Poszukaj takiego miejsca, które pozwoli na „odcięcie się” od codzienności i otoczenia. Wystarczy przez 15-20 minut dziennie przebywać tylko sami z sobą. Dobrym pomysłem, może być medytacja lub ćwiczenie głębokich oddechów.

Idealnie będzie, jeśli uda się podczas naszego wyciszenia, przenieść myśli na coś miłego lub marzyć i odpoczywać.

Już po kilku dniach z medytacją, nasze samopoczucie powinno się znacznie poprawić. Pamiętaj, nie ma wymówek! Nie chcesz zostawić partnera czy znajomych? Powiedz, że potrzebujesz chwili dla siebie, nie rób wszystkiego by odwlekać nasz czas wyciszenia i odpoczynku.

Zasługujesz na spokój, to przecież jest Twój urlop i wakacje.

Uczenie i rozwój osobisty

Dobrym pomysłem, może być zabranie na wyjazd nowej książki, by spędzić z nią kilka chwil. Czytanie pobudza nasz umysł do skupienia się na treści. To również dobry sposób, by nasze wakacje pozwoliły nadgonić zaległości w czytaniu.

Urlop to również dobry moment, by wrócić do nauki języków obcych lub innych miłych sposobów własnego rozwoju. Ważne, byśmy wciąż robili coś nowego, czego nie doświadczamy na co dzień w domu.

Porzuć telefon komórkowy

Czas porzucić nasz telefon komórkowy na wakacjach. Jest bezwzględny zakaz korzystania z portali społecznościowych. Zrezygnuj z oglądania facebooka, instagrama i innych sociali. Koniec z youtubem i koniec z netflixem. Wakacje trzeba spędzić zgodnie z otoczeniem, w którym przebywamy a nie na internecie.

Social media negatywnie wpływają na nasze samopoczucie i psychikę. To jest miejsce, które wywołuje u nas wszelkie możliwe negatywne odczucia. Wakacje to nie czas i miejsce na siedzenie w telefonie.

Pierwsze kilka dni, może być ciężko nie spoglądając na ekran. Gdy czekasz na obiad w restauracji lub jedziesz gdzieś w podróż, postaraj się w tym czasie delektować otoczeniem a nie spoglądać w telefon. Wiadomości email, aplikacje i gry mogą poczekać, do Twojego powrotu z urlopu.

Twój wyjazd, to Twój czas, który spędzaj na rozwijaniu siebie, poznawaniu nowego i oczywiście odpoczynku.

Odpoczynek fizyczny ale aktywny

Czas zabrać się za ciało. Tu przepis na odpoczynek jest prosty, róbmy to aktywnie ale nie przemęczajmy się. Fizyczna aktywność powinna być dopasowana do naszych możliwości i predyspozycji.

Zobacz, co możesz ciekawego robić podczas urlopu. Może to czas by nauczyć się nurkować a może zdecydujesz się na kajaki lub wspinaczkę.

Podczas ruchu nasze ciało nie tylko spala zbędne kalorie, ale przede wszystkim pozwala nam cieszyć się otoczeniem i wakacjami. Gdy wrócisz z długiego spaceru po pięknych miejscach, na pewno Twoje samopoczucie będzie niesamowicie pozytywne.

Ruch i sport, to jedno. Ale nie zapominaj również o odpoczynku podczas medytacji czy na zajęciach jogi. Ważne, abyśmy przestali myśleć o tym co zostawiliśmy w domu, o naszej pracy i troskach dnia codziennego.

Wyjazd to czas cieszenia się, z każdej nowej przygody. Życzymy Tobie wielu cudownych i niezapomnianych przygód na wakacjach.

Szybkie podsumowanie – jak spędzać urlop

  1. Odpoczywaj aktywnie – przez sport do szczęścia
  2. Zapomnij o internecie – odkładamy smartfona na bok, koniec z facebookiem
  3. Znajdź strefę ciszy – minimum 15 minut dziennie przebywaj tylko z sobą
  4. Rób nowe rzeczy – realizuj marzenia, rób nowe fascynujące rzeczy
  5. Odpoczywaj – książka, nauka języków, joga, medytacja, rób co kochasz
  6. Zapomnij o domu – odetnij się na czas urlopu od domu i pracy, nie ma Ciebie! Jest Urlop!
  7. Powodzenia!